Termessos Antik Kenti

  • 24 Oktober
  • 0 Kommentare
Termessos Antik Kenti

Antalya’nın merkezine 30 km kuzeybatısında Korkuteli yolu üzerinde olan antik kenttir. 1665 metre yüksekliğe sahip Güllük Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır.

Termessos antik kenti içerisinde bulundurduğu kaplıcalar nedeniyle milli park adını almıştır. Aynı zamanda çok sayıda tapınak ve geniş mezarlık alanlarına sahip olmasından dolayı tarihi açıdan büyük önem taşıyor.

Zengin bitki örtüsüyle muhteşem bir botanik bahçesini andıran Termessos, soyu tükenmekte olan birçok hayvanı barındırmasıyla da doğal bir hayvanat bahçesi görünümündedir. Yıllar geçtikçe zenginleşen bitki örtüsü adeta antik kentini saklı cennete çevirmiş durumda. Tarihi değerler açısından büyük öneme sahip olan bu kente, her yıl binlerce turist tarafından yoğun ilgi duyuluyor.

Termessos’a gitmek için öncelikle Güllük Dağı milli parkına gitmeniz gerekecektir. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlamanız zor olacaktır. Ulaşım sağlayabilmeniz için Antalya-Korkuteli dolmuşlarına binerek Termessos yol ayrımında inip yaklaşık 9 km yürümeniz gerekecek. Yürüyüş yapmayı seven biri değilseniz özel araçla gitmenizi tavsiye ederiz.

0 Kommentare

  • Noch keine Kommentare! Möchten Sie den ersten Kommentar abgeben?

Schreibe einen Kommentar